Для багатьох важливо в старості зберегти пам’ять: хто і що допоможе?
Адекватна свідомість та функціональна пам’ять – таким хоче бачити фінал свого життя кожен із наших співгромадян. Але одного бажання мало: різні вікові патології та дисфункції судинної системи часто суттєво ускладнюють роботу головного мозку. Багато хто потребує регулярної профілактики, а деяким потрібна планомірна реабілітація після інсульту — дуже непросто повернути колишній стан розуму людському організму, який переніс крововилив у мозок, апоплексичний удар чи розрив аневризми. Однак, незважаючи на всі природні причини, для багатьох пенсіонерів дуже важливо в старості зберегти пам’ять: хто і що в цьому допоможе? Насамперед ми самі здатні допомогти собі у цьому складному питанні. Для цього необхідно вести відповідний спосіб життя вже після 30-40 років, правильно харчуватися та дотримуватися гідних моральних принципів. Проблема погіршення пам’яті відноситься до ментальних відхилень, якими на планеті обтяжено близько 52 мільйонів із загальносвітового населення. Проблема стає дедалі гострішою з кожним роком, оскільки інформаційне поле стає все більш насиченим, науково-технічний прогрес все більше прискорюється, а людина залишається такою ж, якою вона була. Якщо для дітей та юнацтва проблема сприйняття навколишньої дійсності практично відсутня (для них все виглядає природно та логічно), то люди з особливими потребами, які досягли поважних років, насилу сприймають реальність, геополітичні катаклізми, соціальні, економічні та бактеріологічні кризи. Для старших поколінь часто потрібна допомога професійних медиків, яку охоче надасть для всіх бажаючих мешканців та гостей регіону Одеська область Park » (Одеса). Патронажний догляд за літніми можливий на будь-якій стадії хвороби (хоспіс) і за різних розладів мислення, про які ми розповімо нижче у статті.
Як втрата пам’яті поділяється за типами?
З віком все частіше спостерігається погіршення пам’яті, що саме по собі не є секретом ні для вчених, ні для простих обивателів. Проте це ослаблення функціональності, які демонструє нам людська пам’ять, має кілька підвидів, що відрізняються один від одного за своєю симптоматикою. Цей умовний підрозділ базується не тільки на здібності щось запам’ятовувати і пам’ятати, а й на здібності взагалі «струнко» мислити. Тобто на можливості усвідомлено діяти, розмовляти та досить швидко адаптуватися до мінливих умов навколишнього світу. Види втрати пам’яті схожі одна на одну, але деякі відмінності існують.
- Спад розумових здібностей у зв’язку із природним старінням організму. Такий регрес абсолютно нормальний. Нейрони головного мозку людини похилого віку зношуються так само, як і інші клітини та органічні тканини. Відносно невеликі та некритичні спади мозкової діяльності, часткове погіршення пам’яті – природні ознаки похилого віку.
- Легка криза пізнавальних можливостей стає з прожитими роками якимось проміжним станом між першими ознаками втрати звичної кмітливості та проблематичним старечим недоумством. У такому невизначеному стані люди похилого віку насилу згадують і про деякі факти можуть забути зовсім, але їх когнітивне самопочуття ще далеко не критично.
- Старе недоумство або деменція характеризується насамперед тим, що людина втрачає здатність здійснювати звичні дії. Те, що в недалекому минулому проходило і здійснювалося природним чином, стає нездійсненним у сьогоденні. Проблемне мислення супроводжують мовні дисфункції, слабкість зору («розмита картинка»), нездатність орієнтуватися у просторі та часі.
Що відбувається на пізніх стадіях деменції?
” box_color=”#e8d95a” title_color=”#0f1349″]
- Для людини похилого віку стає дуже важким, а часом і нездійсненним, будь-яка звична і проста дія. Мається на увазі вмивання, одягання та перевдягання, особиста гігієна, приготування їжі, здійснення найнагальніших покупок у продовольчому магазині.
- Посилюються неврологічні порушення, без будь-якої причини погіршується настрій, пацієнт стає дратівливим, часто розвивається параноя, виникають перешкоди у пересуванні звичними маршрутами .
- Згідно із загальносвітовою статистикою, від 60% до 70% випадків деменції – це хвороба Альцгеймера.
Звідки береться деменція?
- Передбачити на всі 100% появу недоумства і що-небудь у зв’язку з цим почати неможливо: точних відомостей немає. Є загальноприйнята теорія бета-амілоїдів та тау-білків, які своїм скупченням перешкоджають нормальному функціонуванню нейронів у головному мозку хворої людини. Але на сьогодні остаточного підтвердження ця теорія поки що не отримала.
- Препарати від хвороби Альцгеймера періодично з’являються переважно у західній фармакологічній промисловості, але офіційного статусу перевірених ліків від деменції жоден із них досі не отримав.
- Нагадаємо, що у заключній та драматичній стадії деменція призводить до летального результату. Так, в першу чергу порушуються сегменти головного мозку, в яких зосереджена пам’ять людини, а потім занепадають інші життєво важливі функції. Хворому потрібно цілодобовий догляд за літніми , гігієнічна опіка, оскільки людина втратила самостійність у найнагальніших побутових моментах, навчилася пересуватися та говорити. Втрата здатності ковтати їжу, а потім і вдихати повітря призводить до неминучої летальності.
Кому насамперед загрожують втрата пам’яті та деменція?
” box_color=”#e8d95a” title_color=”#0f1349″]
- Перший фактор ризику – велика кількість прожитих років. Найчастіше одна з форм недоумства розвивається у людей похилого віку у віковій категорії 65+.
- Друга за частотою причина – спадковість. Якщо у вашому генеалогічному дереві спостерігалися випадки недоумства та інших психічних розладів, але існує велика ймовірність того, що у вас розвинеться деменція або інший поширений неврологічне розлад — депресія.
Як зміцнити пам’ять і запобігти старечому недоумству?
Нині ліків від деменції немає. Когнітивні порушення неминучі, якщо працювати над їх профілактикою і намагатися відстрочити їх негативні прояви. Відмінне місце для протистояння втраті розумових здібностей є пансіонат для літніх українців « Sunny Park ». Тут до послуг постояльців цілодобовий догляд, і послуги доглядальниці (медсестри), і фізіотерапія, і реабілітація, і відмінне харчування, і соціальна адаптація в колі розуміють однолітків і доброзичливо налаштованого персоналу. Нижче ми наведемо поради, які озвучив провідний невролог приватного будинку для людей похилого віку .
- Фізичні вправи. Дуже важлива перевага, якою , безперечно, має фізична активність, це посилення кровообігу та стабілізація роботи дихальної системи. Завдяки стабільному постачанню кров’ю всіх органів, підтримці судин у функціональному стані, посиленій роботі серця, насичення мозку киснем та всіма необхідними поживними речовинами, когнітивні здібності людини стають набагато міцнішими.
- Контроль за показниками АТ (артеріальний тиск). Зниження показників АТ, регулярне протистояння артеріальної гіпертензії суттєво знижує ймовірність когнітивного регресу на 20%, а ризик виникнення судинної чи сенильної деменції скорочується на 16%. Також нормалізація АЛ помітно зменшує частоту загострень серцево-судинних патологій серед населення. Мова про тяжкі напади – це інсульт, інфаркт.
- Спілкування в колі однодумців, що розуміють. Здатність і можливість розмовляти, прагнення бути в суспільстві, де є про що поговорити, радикально мінімізують ризик виникнення деменції. Людина – це соціальна істота. Тому навіть спілкування у відеочаті позитивно впливає на стан розуму людей похилого віку, про що свідчать актуальні дані незалежних досліджень.
Нагадаємо для тих сімейних громадян, у кого у квартирі чи приватному будинку переважно на самоті нудиться літні родичі, що соціальна ізольованість вкрай шкідлива. Для рідної людини приватний пансіонат для літніх саме тією установою, де деменція відступить і надовго збережеться тверезий розум і здоровий інтерес до повноцінного життя.