В обстановці невизначеності та страху, коли хронічний стрес та депресія переважають серед настроїв українських громадян вікової категорії 65+, війна в Україні продовжує нагнітати патогенну атмосферу. Згідно зі спостереженнями представників ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), за останні кілька років у державі кратно збільшилася захворюваність на патології серцево-судинного спектру. Так, неврологічні розлади (безсоння, астенія, синкопи, запаморочення, анорексія, булімія), деменція, розсіяний склероз, старече недоумство та перманентні втрати пам’яті стали звичайним явищем серед пенсіонерів. Зрозуміло, такі небезпечні загострення, як інсульт/інфаркт, насамперед вимагають найвідповідальнішого ставлення родичів до проблем своїх дорогих бабусь та дідусів, матерів та батьків. Не кожна сім’я має ресурси знань і часу, яких достатньо для того, щоб рідна людина проходила програми реабілітації в домашніх стінах. Цілком природно, що при необхідності відновити та підтримати здоров’я рідної людини доводиться звернутися за допомогою до спеціалізованої установи. Сучасний будинок престарілих — це багатопрофільна клініка, де доступне відновлення після операцій та травм, послуги хоспіс та догляд за онкологічними хворими. Комфорт, затишна та спокійна атмосфера в пансіонаті «Сонячний Парк» діє заспокійливо на розхитані нерви та мотивує постояльців до результативного проходження реабілітаційних комплексів.
Чому для літніх людей важливі тиша і спокій?
Негучна і спокійна обстановка відіграє важливу роль для людей похилого віку з кількох причин, які безпосередньо пов’язані з їх фізичним та психічним здоров’ям.
Перерахуємо фактори, які залежать від позитивних обставин повсякденності:
- Якість сну. Люди похилого віку часто стикаються з порушеннями сну, такими як безсоння або поверхневий сон. Шумна обстановка завжди посилює ці проблеми, заважає повноцінному відпочинку та відновленню організму. Тиша сприяє глибокому та тривалому сну.
- Зниження стресу та тривожності. Постійний шум викликає подразнення та напруження нервової системи, що особливо негативно позначається на літніх людях. Спокійна ситуація допомагає помітно скоротити показник стресу і покращує емоційний стан.
- Здоров’я серцево-судинної системи. Дослідження показують, що шум дуже часто призводить до підвищення артеріального тиску та почастішання серцебиття, що небезпечно для людей похилого віку з серцево-судинними захворюваннями. Тиша допомагає нормалізувати тиск та стабілізує здоров’я серцевого апарату.
- Концентрація та сприйняття інформації. З віком когнітивні функції знижуються і людині стає важче концентруватися на завданнях і сприймати інформацію. Шумна обстановка відволікає та викликає додаткову втому, тоді як спокій допомагає зосередитися та надовго зберегти розумову активність.
- Зменшення ризику загострення захворювань. У людей похилого віку часто спостерігаються хронічні захворювання, такі як гіпертонія/гіпотонія, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет та проблеми з нервовою системою. Шум, як правило, помітно посилює ці стани, а спокійна ситуація сприяє підтримці стабільного стану здоров’я.
- Загальне фізичне та емоційне відновлення. Періоди тиші та усамітнення дозволяють організму відновлюватися після операцій, загострень та травм, покращують психоемоційний стан та сприяють загальному оздоровленню, що особливо важливо для людей похилого віку, які проходять у пансіонаті реабілітацію після гострих нападів захворювань, хірургічних операцій та травм.
Чому для літніх людей мають велике значення приємна компанія, душевні розмови та цікаве дозвілля?
Дозвільні заходи, арт-терапія, настільні ігри та хобі в приємному ком’юніті мають величезне значення для людей похилого віку з низки причин, які пов’язані з їх фізичним, емоційним та соціальним благополуччям.
Чому соціальна адаптація, яку надає гостям приватний пансіонат для літніх людей, така важлива для них?
- Профілактика ізоляції та самотності. У похилому віці люди часто стикаються з болем втрати близьких, з виходом на пенсію та обмеженням соціальних контактів. Самотність майже завжди пов’язана з депресією та погіршенням фізичного здоров’я. Приємне спілкування, душевні розмови з доброзичливим персоналом та сусідами по пансіонату допомагають почуватися потрібними та значущими для місцевого ком’юніті.
- Підтримка здоров’я. Емоційна підтримка в колі друзів та однодумців знижує рівень стресу та тривоги, покращує настрій та дозволяє набагато легше подолати життєві труднощі. Літнім людям дуже важливо відчувати, що їх чують, розуміють та цінують.
- Збереження когнітивних функцій. Активне спілкування, регулярна участь в інтелектуальних та творчих заняттях стимулюють роботу мозку, сприяють активізації пам’яті, уваги та мислення. Розважальні заходи, такі як настільні ігри, читання, участь у гуртках за інтересами та в обговореннях, наприклад, кінофільмів, уповільнюють когнітивне старіння та знижують ризик деменції.
- Фізична активність. Дозвілля, яке передбачає прогулянки, танці, гімнастику і навіть заняття садівництвом, сприяє підтримці фізичної активності, що необхідна для здоров’я серця, суглобів та загального тонусу організму.
- Підвищення рівня життя. Участь у цікавих та приємних заходах наповнює життя радістю та змістом. Хобі, спільні інтереси та дружні бесіди дають людям похилого віку можливість насолоджуватися кожним днем і відчувати задоволення від життя.
- Формування почуття приналежності, підтримки та причетності. Спілкування з приємними людьми зміцнює соціальні зв’язки і дає людям похилого віку відчуття, що вони є частиною суспільства або групи. Почуття приналежності до позитивного ком’юніті вкрай важливе для емоційного комфорту та внутрішнього спокою.
- Позитивний вплив на здоров’я. Незалежні соціальні дослідження показують, що люди, які проживають активне соціальне життя, рідше страждають від серцево-судинних захворювань, депресії та інших вікових проблем. Емоційні зв’язки та громадська підтримка сприяють зміцненню імунної системи та збільшенню тривалості життя.