Деменція у літніх
У людей старше 60 років спостерігаються порушення пам’яті та уваги, але найчастіше вони переносяться відносно легко. Однак приблизно у чверті людей у віці ці зміни можуть перейти в деменцію, що повільно, але невідворотно прогресує. Деменція у літніх – старече недоумство – зазвичай вражає людей старше 65 років, внаслідок незворотних процесів у мозку.
Деменція починається з порушення пам’яті, потім поступово людина втрачає здатність обслуговування себе, орієнтації у просторі, здатності мислити. Він повністю залежить від оточуючих.
Турбота про людей із деменцією
Деменція у літніх людей значно змінює і погіршує життя хворого – він не сприймає нову інформацію, не набуває нових навичок, перестає впізнавати родичів. Характер стає іншим, зрештою, особистість руйнується.
Це серйозне випробування для близьких – турбота про хворих потребує повної зміни свого життя, відповідальності, постійного нагляду та серйозної роботи з хворим. У результаті рідні присвячують цьому майже весь час та багато сил.
Симптоми деменції
Перші симптоми деменції можуть бути складними для діагностики, тому що у людей у віці розвивається деяке зниження розумових здібностей. При сильнішому зниженні пам’яті, коли людина забуває, як робити щось звичайне і проблемах з орієнтацією у просторі треба звернутися до лікаря якомога раніше, а не тоді, коли ознаки деменції вже очевидні. Найкраще періодично обстежитись з 65 років.
Можливі симптоми:
- розлад пам’яті;
- проблеми емоційного стану (злість, депресія, дратівливість, тривожність, плаксивість);
- порушення орієнтації у часі та просторі;
- розлади мови;
- галюцинації, порушення сприйняття зовнішнього світу
Стадії деменції
Зазвичай розрізняють три стадії деменції:
- 1-ша стадія – легка деменція. На початковій стадії знижується увага, пам’ять, зменшується інтерес до навколишнього світу, пропадає емоційна стійкість. На цьому етапі важливо звернутись до невролога.
- 2-я стадія характеризується помірними розладами, у своїй клінічні ознаки погіршуються – сильні порушення пам’яті, втрата здатності орієнтуватися, зміни у характері, дратівливість, агресивність, апатія.
- 3-тя стадія – це важка деменція, у якій людина повністю залежить від оточуючих, неспроможний обслуговувати себе самостійно, не впізнає рідних, втрачає здатність здійснювати прості дії.
Як жити з хворим на деменцію
Перебування будинку такого хворого спричиняє певні труднощі, якщо стадія досить висока, при цьому він зберіг фізичну силу. Тому не варто вважати розміщення хворого у спеціальному закладі у комфортних умовах неправильним.
Непередбачувані дії можуть призвести до тяжких наслідків. Не завжди є можливість перебувати поряд із хворим. Але залишати його не можна навіть ненадовго – часто він може піти з дому та загубитися.
Також хворий із деменцією здатний:
- відкрити газ чи воду;
- розбити посуд, скло;
- підпалити будинок;
- викинути речі з вікна.
Потрібно пам’ятати, що образливі висловлювання – це прояви хвороби, потрібно намагатися підтримувати дружній контакт, не конфліктувати, по можливості купувати медикаментами.
Якщо здорова фізична людина страждає на деменцію, потрібно приділити час реабілітаційної терапії. Це може загальмувати розвиток хвороби.
Особливості догляду за пацієнтами з деменцією
Якщо у вашої близької людини деменція що робити родичам? Так як у хворих порушена пам’ять, потрібно говорити повільно, чітко, багаторазово повторювати те саме і формулювати простими фразами. Говорити доброзичливо, оскільки хворі можуть зрозуміти слів, але відчути інтонацію. Планувати день – режим дня , час їди, час відходу до сну. А також створити комфортну обстановку.
Не звинувачуйте себе, дбайте про свій відпочинок, здоров’я, оскільки доглядати хворих з деменцією складно не тільки фізично, а й психологічно. Це догляд за людиною, яка не відчуває подяки і ніколи не зрозуміє, скільки зусиль ви вклали у турботу.
При цьому при своєчасному зверненні до лікарів можна уникнути важких останніх стадій деменції, частково відновити втрачені навички та функції, покращити якість життя.
Чим пансіонат краще домашнього догляду
При виборі пансіонату вибирайте спеціально обладнану будівлю, де є ліфти, пандуси, поручні біля сходів та громадських приміщеннях, спеціальні ортопедичні ліжка. Також потрібно звернути увагу на затишок, намагаючись уникати лікарняного стану.
Правильне лікування та догляд можуть забезпечити відновлення навичок простого самообслуговування, зосередження уваги (на фільмі, занятті), здатність орієнтуватися.
У сучасному приватному будинку для людей похилого віку «Сонячний парк» забезпечуються не тільки гідний догляд, а й різні процедури для покращення стану.
У нашому приватному будинку для людей похилого віку для хворих з деменцією пропонується спеціальна програма, яка включає грамотний догляд і підтримку. Профільні фахівці, у тому числі психологи, добре знають на своєму досвіді, як працювати зі старими з деменцією, що важливо для хворих, які втратили здатність до самообслуговування.
Ми надаємо максимальної уваги, полегшуємо життя, допомагаємо зберегти здатність до обслуговування себе самостійно.