Хвороба мільйонів, про яку не прийнято говорити: гіперактивний сечовий міхур
Латинська приказка звучить: ” попереджений , значить озброєний”. Це як ніколи до речі стосується недуги під назвою гіперактивний сечовий міхур (ГМП). З самого формулювання назви зрозуміло про що зараз йтиметься, але більшість людей навіть не здогадуватимуться, що можуть увійти до 17% населення з цією недугою. Так, ГМП широко поширений і на них хворіють мільйони людей по всій планеті. Найпарадоксальніше те, що це відхилення зовсім не обговорюється і його прояви списують на інші несправності організму.
Симптоматика
Помилково вважати, що позиви в туалет, що почастішали, — природна складова старіння. Саме через цю помилку, спостерігаючи подібні порушення, люди не звертаються за спеціалізованою допомогою, а мовчки терплять, тоді як хвороба прогресує. Не варто думати, що це логічно зумовлені позиви сходити «по-маленькому» — це нестерпне, різке бажання, яке хворий не може контролювати. Крім того, симптоматика включає нетримання сечі, яке урологи називають ” підтіканням ” – всі прояви часті і не перериваються ні вдень, ні вночі. Ігнорувати потребу хворого не виходить, тому фахівці рекомендують звернутися за допомогою, якщо відвідування вбиральні відбувається до 8 разів на добу.
Етіологія недуги
При гіперактивному сечовому міхурі відбуваються флуктації в м’язовій оболонці сечового міхура – детрузорі . Тобто його нервові закінчення знаходяться постійно в стані подразнення і безладно транслюють імпульси в мозок, через що він неадекватно оцінює накопичення сечі.
Подібна дисфункція може розвинутись у будь-якої людини незалежно від статі та віку. Безперечно, переважно це хвороба людей старших вікових груп, але початися можуть задовго до старості. Жінки під час менопаузи схильні до розвитку недуги. Це з тим, що рівень вироблення естрогенів зменшується, через що слабшають м’язи тазового дна. Навіть такий природний процес, як пологи, призводить до втрати еластичності вищезгаданих м’язів. Як висновок, скажімо, що представниці прекрасної статі мають прояви раніше. За статистикою, наданою International Continence Society , тенденція така, що нетримання зустрічається у 20% осіб жіночої статі віком від 60 до 65 років. Чоловіки помічають перші симптоми після 65 років, жінки ж після 45. Існує різновид — «сухий ГМП», тобто без « підтікань ».
Ця дисфункція сечостатевої системи призводить до фізичної та соціальної дезадаптації – втрата здатності людини пристосовуватися до умов соціального середовища.
Чи можливо уникнути захворювання?
Комплекс профілактичних процедур включає:
- Немедикаментозні методи.
- Коригування питного режиму.
- Медикаментозна дія.
Спочатку необхідно сформувати нову модель сечовипускання або відновити колишню, тобто зробити все необхідне, щоб сечовипускання контролювалося пацієнтом.
У такому разі рекомендується вести щоденник відвідувань вбиральні та його аналіз разом із фахівцем. Він сфокусується на епізодах тривалих та коротких прецедентів сечовипускання. Спільно ви дійдете висновку як регулярно необхідно вирушати в туалет. Наприклад, спочатку розрив між сечовипусканнями в 2 години, після він збільшується по 15 хвилин до 3-4-годинної перерви.
Щоб досягти позитивного результату, необхідно коригувати кількість випитої рідини. Рекомендується не пити за 4 години до сну, а також виключити кофеїновмісні напої – каву, чай, газировку.
Фармацевтичні препарати призначаються лише представником сфери охорони здоров’я. І з урахуванням можливої « побочки ». При симптомах ГМП призначаються препарати, у складі яких є ботулотоксин . Важливо: процес ліквідації захворювання не повинен перериватись для підтримки тривалого ефекту.
Наслідки гіперактивного сечового міхура
Незважаючи на те, що недуга далеко не смертельна — вона приносить колосальний дискомфорт хворому . Це з тим, що людина перебуває у постійному стресі через несподіваних позивов. Нові місця – привід для чергового хвилювання, вивчення будь-якого нового закладу починається зі знайомством з WC. Як згадувалося раніше, це невідкладні й досить часті позиви і якщо «припекло», то терпіти — не варіант. Вірне рішення — придбання спеціальних урологічних прокладок, які у разі конфузу візьмуть удар на себе. Без належної допомоги стан похилого віку значно погіршується аж до розвитку фобій та відмови виходити за межі житла. Тобто вражені як фізичні здібності, а й усі аспекти життя (кар’єра, міжособистісне спілкування, хобі) . Нерідко розвиваються психологічні та психічні відхилення .
Які існують методи профілактики?
Насамперед своєчасне усвідомлення проблеми — головний ключ на шляху до її вирішення. На ранніх етапах хворобу можна взяти під контроль. Важливо проводити бесіди з людьми старшого покоління, щоб вони не соромилися повідомляти про «делікатне питання».
Звісно, здоровий спосіб життя та загалом контроль харчування (відмова від гострої їжі, зокрема) допомагають уберегтися від розвитку ГМП. Вправи Кегеля спрямовані на зміцнення м’язів тазового дна, промежини – вони вбережуть не тільки від цієї хвороби , але і інших дисфункцій сечостатевої системи.
Літні люди, як і діти, вимагають особливого догляду, який складно реалізувати повною мірою в домашніх умовах. Відмінний аналог домашньому утриманню – будинок для людей похилого віку «Сонячний Парк», який має філії в містах Київ , Одеса , Кривий Ріг та Черкаси . У геріатричному санаторії у розпорядженні підопічного досвідчений персонал, новаторська техніка та все необхідне для зустрічі щасливої старості. Співробітники « Sunny Park » приділять увагу пацієнтам з тяжкими діагнозами з належним розуміння, забезпечать їм активне дозвілля та приємну бесіду у зелених зонах пансіонату.