Тривога, слабка пам’ять і нерозуміння того, що відбувається, здатні передвіщати інсульт
Постійна нервова напруга, нездатність згадати необхідні деталі справ насущних, безперервний стрес та очікування гіршого — ці психологічні та когнітивні моменти характерні зараз для багатьох жителів країни. Справді, війна в Україні шокувала населення, що зовсім не дивно. Адже балістичні та крилаті ракети, стратегічна авіація загарбника та безпілотники камікадзе руйнують не лише об’єкти інфраструктури та цивільні будівлі, а й здоров’я мирних громадян. У представників середньої та пізньої вікових категорій за останні більш ніж 12 місяців екстремальних життєвих умов надзвичайно загострилися неврологічні захворювання та серцево-судинні недуги. Надламана психіка, зношена ЦНС (центральна нервова система) посилюють хронічні патології та приносять нові хвороби. Потрібно подбати про своїх рідних прямо зараз, якщо Ви досі не зробили важливих кроків у цьому напрямку. Завтра може бути пізно. Тривожність, слабка пам’ять і нерозуміння того, що відбувається, здатні передвіщати інсульт, який здатний зробити і молодого, і старого інвалідом, а в гіршому випадку – це летальний кінець (частіше при повторній травмі). Досвідчений невролог, що представляє приватний будинок для людей похилого віку «Сонячний Парк», який за своєю суттю — соціальний та реабілітаційний медичний центр, розповів про те, як вчасно виявити аневризму судин головного мозку, як зміцнити пам’ять та усунути тривожність.
Аневризм судини: як виявити її поки не стало пізно?
Насправді це порушення, яке протягом десятиліть може залишатися непоміченим. Внаслідок розтягнення та стоншення стінки судини або артерії (рідше — вени), що може мати спадкову причину або виникнути внаслідок будь-якого фізіологічного процесу, травми, виникає потовщення самої судини на 50%. Зовні виглядає так, ніби в посудині утворилася бульбашка повітря. За абсолютно непрогнозованих обставин судина може розірватися, і відбувається геморагічний інсульт, якщо ми говоримо про кровоносну систему голови. Симптоми травми подібні до тих ознак, що супроводжують ішемічний інсульт — відбувається припинення нормального кровопостачання, яке потрібне для повноцінного функціонування людського мозку. За фактом – це крововилив у мозок, апоплексичний удар та тяжка поразка ЦНС. Згідно зі статистикою, у 40% медичних кейсів розрив аневризми є причиною смерті.
Статистичні дані також свідчать, що аневризм найчастіше зустрічається у представниць «прекрасної половини людства». Вікова категорія і у чоловіків, і у жінок, найбільш часто схильна до цієї небезпечної для життя патології, знаходиться в межах від 30 до 60 років.
Найлегше виявити ті аневризми, що більші в діаметрі. Однак великий розмір освіти робить його більш ризикованим — велика аневризма найшвидше розірветься.
Аневризма, яка не розірвалася, має такі симптоми:
Больовий синдром позаду очей чи над ними. Відмінною рисою неприємних відчуттів є те, що біль з часом не вщухає, а навпаки стає сильнішим.
- Оніміння лицьових м’язів.
- Судоми, які раптово охоплюють половину особи.
- Предмети роздвоюються перед очима.
- Болючі очі спостерігають «розмиту» картинку.
- Сильна розширена зіниця в одному з очей.
Що відбувається перед розривом аневризми?
Аневризма, що нерідко не розірвалася, помітно кровоточить ще нерозірваною . Це викликає сильний головний біль, який різко відрізняється за інтенсивністю від звичайної мігрені, якщо людині властиво це неврологічне розлад. Також виникає непереносимість яскравого світла, нудить, паморочиться в голові, можливі непритомність, аритмія, тахікардія і навіть припинення роботи серцевого апарату.
Підкреслимо, що ризики виникнення аневризми тим вищі, якщо є спадкова схильність — коли родичі вже мали подібне відхилення. Часто це порушення загрожує гіпертонікам, тим, у кого артеріальна гіпертензія, часто підвищений артеріальний тиск. Також у групі ризику ті, хто має шкідливі звички (куріння та зловживання алкоголем), а також громадяни, які перенесли ЧМТ (черепно-мозкова травма).
Зміцнюйте пам’ять у будь-якому віці – особливо актуально для групи 60+
Згідно з експертною думкою, адекватна короткострокова та довгострокова пам’ять може бути у будь-якому віці. Проте слабшати пам’ять починає вже після 30 років. Якщо Вам важко згадати, яким способом (на трамваї чи на автомобілі) Ви сьогодні доїхали додому, то це вагомий привід стривожитися. Але випадкова забудькуватість нормальна, вважає невролог, який представляє приватний геріатричний пансіонат «Sunny Park». Поспіх властива сучасній людині, тому перебуваючи постійно в режимі багатозадачності не соромно забути про щось незначне. Одна проблема змінює іншу і потрібно серйозно підходити до планування робочого дня. У літньому віці інша проблема — спогадів так багато, що дуже складно буває витягти на поверхню мислення будь-який факт чи потрібну зараз інформацію. У будь-якому віці необхідно тренувати пам’ять, що посилить роботу мозку і допомагає запобігти регресу, що насувається, і судинної патології.
Прості рекомендації як зміцнити пам’ять
- Творчий підхід до приготування страв. Справді, приготування їжі може стати цікавим заходом, якщо переконати себе ретельно підбирати та компонувати інгредієнти. Мозки добре попрацюють — у результаті спочатку буде цікаво, а потім ще й смачно.
- Шахи та кросворди, логічні головоломки, ребуси та інші настільні та застільні ігри допоможуть підтримувати бадьорість робочої пам’яті, якою ми користуємося протягом дня. Тим більше , що такі заняття особливо хороші в теплій компанії, а позитивне спілкування – це неодмінна умова адекватності і рухливості нашого з Вами мислення. Інтелект — це не щось абстрактне, яке існує лише в інформаційній ноосфері. Це те, чим ми користуємося щодня для вирішення найнагальніших побутових питань.
- Привчіть себе запам’ятовувати події та смислові, логістичні ланцюжки у вигляді барвистих картинок, що запам’ятовуються. Образне мислення покращує здатність запам’ятовувати. Наша свідомість із великим задоволенням і навіть прагненням «залишає в багажі» те, що приємно зовні і пробуджує позитивні емоції.
Усувайте тривожність усіма силами – боріться за свій спокій
Інстинкт самозбереження, який викликає в нас почуття об’єктивної тривоги, дуже корисний і його позбуватися ні в якому разі не слід. Але Ви дуже сильно допоможете самі собі, якщо завжди намагатиметеся повністю усвідомлювати ту причину, яка Вас турбує в момент цього відчуття. Усвідомлено контролювати свої емоції, не допускати, щоб тривожність керувала Вами та Вашим організмом, допоможуть нескладні рекомендації:
- Постарайтеся завжди добре висипатися. Гігієна сну допоможе налагодити вироблення гормонів, які дарують людині радість та задоволення. Якщо недосипати, то психологічний стан буде стомленим, імунітет ослабне: можливі психологічні розлади та неврологічні відхилення.
- Чергуйте розумові навантаження з фізичними навантаженнями. Не забувайте робити паузи та відпочивати.
- Привчіть себе до простих вправ дихальної системи. Це допоможе вчасно зосередитися та заспокоїти ЦНС.
- Фізичні вправи обов’язкові у віці (особливо у категорії 60+). Це піші прогулянки, плавання, фізіотерапія, ЛФК (лікувальна фізкультура), посильна гімнастика, лікувальний масаж та спеціальні заняття, які проводить кваліфікований невролог, фізіотерапевт, масажист та мануальний терапевт.
- Їжте із задоволенням та продумано. Готуйте страви зі свіжих дієтичних сортів м’яса та риби, їжте більше фруктів та овочів. Будуть корисні горіхи, оливкова та лляна олія. Не забувайте побалувати себе — найкраще підійдуть несолодкий йогурт і темний шоколад.
Тривала тривожність – це привід звернутися до медичного центру
Якщо немає гострої причини для тривоги, то рекомендуємо звернутися до фахівця. Необхідно дбати про себе та своїх близьких. Досвідчений психолог, невролог чи терапевт вивчить стан, проведе огляд і призначить обстеження, якщо у ньому буде потреба.
Розвивайте емоційний інтелект, підтримуйте працездатну пам’ять та гарний настрій.
Усвідомленість того, що відбувається навколо, і в собі надасть безцінну підтримку у скрутну хвилину, дозволить подолати тривожність і повернутися в позитивне життєве русло, надасть сил і мотивує до покращення повсякденності.